Zakres badań

Poznaj nasze usługi

Elektrokoagulacja

W gabinecie wykonywane są zabiegi z zakresu elektrochirugii – elektrokoagulacja.

Szczęśliwa kobieta w średnim wieku.

Elektrokoagulacja – zabieg usuwania zmian na szyjce macicy z użyciem kulki elektrycznej, noża elektrycznego lub pętli elektrycznej (elektrokonizacja) wymagające znieczulenia miejscowego, a przy głębokich elektrokonizacjach znieczulenia ogólnego. Wycięty materiał przesyłany jest do badania histopatologicznego.

Zabieg potocznie nazywany “wypalanką”. Mimo swojej dużej popularności posiada liczne wady:

  • większość kobiet odczuwa zabieg jako nieprzyjemny,
  • pacjentki skarżą się na bardzo nieprzyjemny zapach związany ze spalaniem tkanki,
  • efektem używania zbyt wysokiego prądu elektrycznego są zawsze trwałe deformacje powierzchni szyjki oraz głębokie zmiany jej struktury w formie bliznowaceń, zarośnięcia kanału szyjki lub jej ujścia zewnętrznego.
    Może to powodować trudności w wypływie krwi miesiączkowej (bardzo często obserwuje się bolesne miesiączki u kobiet po elektrokonizacji) oraz komplikacje porodowe.
    Stąd zabieg nie jest zalecany u kobiet, które nie rodziły dzieci. Zbliznowacenie szyjki powoduje zawsze trudności w jej rozwieraniu się, a to z kolei znacznie przedłuża pierwszy poród i nasila jego bolesność.
    Gojenie po elektrokonizacji przebiega stosunkowo długo (6-8 tygodni) i połączone jest z dużą ilością upławów o nieprzyjemnej woni. Ponieważ w trakcie elektrokonizacji (elektrokoagulacji) następuje spalanie tkanek iskrą elektryczną, efektem jest bardzo nieprzyjemna woń palonego mięsa – stwarzająca duży dyskomfort psychiczny.
  • Niewątpliwą zaletą zabiegu jest możliwość uzyskania materiału do badania histopatologicznego.

Nadżerka najczęściej nie wywołuje dolegliwości. W zależności od wielkości zmiany mogą wystąpić nasilone upławy z pochwy o barwie żółto-zielonej. Zapach wydzielanego śluzu jest przeważnie nieprzyjemny, a kobieta może odczuwać pieczenie i swędzenie w okolicy sromu. W przypadku rozwiniętej nadżerki mogą wystąpić silniejsze objawy, jak krwawienia kontaktowe, bóle podczas stosunku, bóle brzucha czy też plamienia międzymiesiączkowe.